Sıkça Sorulan Sorular

1Obezite Ameliyatı Hangi Yaş Aralıklarında Yapılır?
18 ila 65 yaş aralığında ameliyat olma ve anestezi almaya engeli bulunmayan tüm obez hastalar ameliyat olabilmektedir. 65 yaş üstü ayrıca değerlendirilmelidir. 18 yaşın altındaki hastalar için ise mutlaka ebeveyn onayı gerekmektedir.
2Tüp Mide operasyonu kimler için uygundur?
Eğer Vücut Kitle İndeksiniz(VKİ), 35 in üzerinde ve hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, tip 2 şeker hastalığı, insülin direnci, osteoartrit (romatizma), uyku apne sendromu, karaciğer yağlanması vb… gibi hastalıklardan en az bir veya iki tanesine sahipseniz veya Vücut Kitle İndeksiniz(VKİ) direkt olarak 40 ın üzerinde ise , yaşınız 18 ile 65 aralığında ve genel anestezi almanıza engel bir durum yoksa bu operasyon için uygunsunuz demektir.
3Ameliyat öncesi aşamalar nelerdir?
Operasyon için bize başvurduğunuz süre zarfında doktorumuz ile bir görüşme organize edilir. Daha sonra laboratuvar aşamasına geçilir ve gerekli kan testleri yapılır. Ardından karın ultrasonu , akciğer filmi , ekg tetkikleri yapıldıktan sonra sırayla dahiliye, kardiyoloji, ilgili doktorlarımızın onayı alınır. En son endoskopiniz yapılarak Op.Dr. Mustafa Sıtkı Yüksel eşliğinde genel bir değerlendirmeye alınırsınız.
4Ameliyat sonrası normal hayata ne kadar sürede dönülür?
Gerekli yapılacak kontrollerimizden sonra her hangi bir problem görülmez ise 1 hafta sonra normal hayata dönülebilir.
5Ameliyat sonrası kilo vermeye hemen başlanır mı?
Operasyon bittikten sonra özel olarak belirlenen diyete uyma durumunuza bağlı olarak ilk 3 ay içerisinde ortalama olarak mevcut kilonuzun %10 ile %20 sini vermeye başlarsınız. Bunu takip eden aylar devamında ise sonraki 6 ayda %30 ila %35 ini ve ilk bir yıl içerisinde ise %40 ını vermiş olursunuz.
6Ameliyat sonrası hastalar aşırı kilo olur mu?
Hasta ideal kilosuna ulaştıktan sonra kilo verme işlemi yavaşlar ve durur.
7Ameliyat sonrası beslenme nasıl olmalı?
Operasyon sonrası ilk 1 ay sıvı gıdalarla ; 2. ay püre tarzı besinlerle beslenilir. 3.ayın başında diyetisyenimizin kontrolü altında katı gıdalara başlanır.Buradaki amaç hastanın hızlı kilo vermesini sağlamak değil; oluşturduğumuz mide hacminin sabit kalmasını sağlayarak büyümesini engellemektir.
8Küçültülen midem daha sonra yeniden büyür mü?
Gerek bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz operasyonlardaki tecrübe ve birikimimiz, gerekse operasyon sonrası hasta takibimiz sayesinde büyümesi mümkün değildir.